Committee List

Executive Committee
Cardoso, Esq., Diane
Hurley, Jr., Esq., Leo J.
Makrogiannis, Esq. Sotiria
McCullough, Esq., Eric D. – Chair
Nicotra, Esq., Frances
Noris, Esq., Anna
Vallejo, Esq., Maria P.
Villanova, Esq. Richard
Nomination Committee
Cieckiewicz, Esq. Lori
Garcia, Esq. Norberto A.
Makrogiannis, Esq. Sotiria
McCullough, Esq., Eric D.
Molinari, Esq. John E., Chair
Robbins, Esq. Bennett A.
Vogelman, Esq. Cindy Nan
Alternative Dispute Resolution Committee
Acosta, Carlos
Cardoso, Esq. Diane L.
D’Amico, Esq. Charles M.
Hon. Jablonski, P.J.Ch. Jeffrey R.
Mallon, Esq. John V.  Co-Chair
Marabondo, Esq. Salvatore Co-Chair
Reilly, Esq. Kathleen M.
Schneider, Walter
Stevens, Esq. Frederick W.
Appellate Practice Committee
Diebold, Esq. Gregory G.
McCullough, Esq. Eric D.
Steinhacker, Esq. Annabelle M.
Vogelman, Esq. Cindy Nan – Chair
Budget Committee
Makrogiannis, Esq. Sotiria
McCullough, Esq., Eric D. – Chair
Nicotra, Frances
Noris, Esq., Anna
Villanova, Esq. Richard
Yengo, Esq., Suzy
Bylaws and Historical Committee
Margulies, Esq. Robert E.
McCullough, Esq.  Eric D. Co- Chair
Robbins, Esq. Bennett A.
Vallejo, Esq. Maria P. Co-Chair
Vogelman, Esq. Cindy Nan
Civil Practice Committee
Acosta, Jr., Esq. Carlos H.
Barber, Esq. Peter K.
Cardoso, Esq. Diane L.
Dadlani, Esq. Dinesh
Diebold, Esq. Gregory G.
Dougherty, Esq.  Michael
Garcia, Esq. Norberto A.  Co-Chair
Halkias, Esq. Fotini M.
Hon. Jablonski, P.J.Ch., Jeffrey
Hon. Fazio, J.M.C. Cataldo F.
Hurley, Jr., Esq. Leo J.
Johnson, Ebony (Civil Division Manager)
Kenny, Esq. Charles F.
Koles, Esq. Jonathan
Hon. Lynes, J.S.C., Martha D.
Morrone, Esq. Thomas A.
Maslo, Esq. William J.
Margulies, Esq. Robert E.
Molinari, Esq. John E.
Reilly, Esq. Kathleen M. Co-Chair
Statile, Susan (Assistant Civil Division Manager)
Steinhacker, Esq. Annabelle M.
Tarkan, Esq. Roberta L.
Ukegbu, Esq. John N.
Villanova, Esq. Richard J.
Construction Law Committee
Russell, Kevin, Chair
MEMBERS TO BE APPOINTED
Continuing Legal Education Committee
Bonilla, Esq. Brunilda
Campbell, Esq. Donald D.
Cieckiewicz, Esq. Lori
Evangelista, Esq. Paul S.
Hon. Jablonski, P.J.Ch., Jeffrey R.
Hon. D’Alessandro, J.S.C. Daniel – Co-Chair
Koles, Esq. Jonathan
McCullough, Esq. Eric D.
Neary, Esq. Brian J. – Co-Chair
Scott, Esq. Cheyne R.
Vallejo, Esq. Maria P.
Criminal Practice Committee
Hudnut, Esq.  Jacob V.
Hurley, Jr., Esq.  Leo J.
Lamparello, Esq. Ralph J.
Hon. Marley, J.M.C. Margaret
Neary, Esq. Brian J. Chair
Ramrup, Esq. Priya P.
Russo, Esq., Deputy Public Defender  Joseph J.
Weiner, Esq. Jane L.
Zuppa, Esq. Thomas N.
Diversity Committee
Abraham, Esq. Markis M.
Abraham, Esq. Markis M.
Freeman, Esq. Brian C.
Hon. Munoz, J.M.C. Lilia L., Chair
Hon. Rodriguez, J.S.C. Nesle A.
Early Settlement Panel Committee
Aschoff, Esq. Carolann M. – Chair
Bonilla, Esq. Brunilda
Hon. Munoz, J.M.C. Lilia A.
Walrod, Esq. Kathleen A.
Zerquera, Esq. Nadya M.
Elder Law Committee
Furci, Esq. Patricia
Hon. Ryglicki, Surrogate H.C. Joseph J.
Nicotra, Esq. Frances
Pompliano, Esq. Robert J.
Rivenson-Mark, Esq. Sharon Chair
Family Law Committee
Aschoff, Esq. Carolann M.
Barlow, Derdra Family Div. Manager
Bielan, Esq. Judith Q.
Bonilla, Esq. Brunilda
Brown, Esq. Adam
Brunetti, Esq. Vito A.
Cieckiewicz, Esq. Lori
Cousin, Esq. LaDonna M.
Hon. D’Alessandro, J.S.C. Daniel
Davie, Esq. Kenneth P.
Fitzgerald, Esq. Christine C.
Freeman, Esq. Brian C.
Freeman, Esq. Tanya L.
Maksoud Khalil, Esq. Maggi
LaPaglia, Esq. Genevieve A.  Co-Chair
Makrogiannis, Esq. Sotiria Co-Chair
Miklos, Esq. Ilene S.
Nagulendran, Esq. Nirmalan
Noris, Esq. Anna R.
Padin, Esq. Evelyn L.
Sidoti, Esq. F. Thomas
Tulipan, Esq. Eileen Rhea
Walrod, Esq. Kathleen A.
Zerquera, Esq. Nadya M.
General Equity and Probate Practice Committee
Cieckiewicz, Esq.  Lori
Diebold, Esq. Gregory G.
Facchini, Esq. Rosanne
Feierman, Esq. Alexander K.
Femino, Esq. Angela C.
Hon. Ryglicki, Surrogate H.C. Joseph J.
McCurrie, Esq.  Stephen J.
Miller, Esq. Gerald D.
Nicotra, Esq. Frances
Potters, Esq. Gary
Rivenson Mark, Esq. Sharon Chair
Ryan, Jr., Esq. James F.
Immigration Law Committee
Hon. Santiago, J.S.C. Lourdes, Chair
Cano, Esq. Mayra A.
Lloyd, Esq. Bennett E.
Judicial and Prosecutorial Due Diligence Committee
Bielan, Esq. Judith Q. Jan 31, 2020 (First term)
Ciancimino, Esq. Mary J.  Jan. 31, 2020  (Second term)
Deveau, Esq. William D. Jan. 31, 2021  ( First Term)
Diebold, Esq. Gregory G. Jan. 31, 2021  (Second term)
Freeman, Esq. Brian C. Jan. 31, 2021  (Second term)
VACANCY
Koles, Esq. Jonathan Jan. 31, 2021 (First Term)
McCurrie, Esq. Stephen J.  Jan. 31, 2020 (Second term)
Molinari, Esq. John E.  Jan. 31, 2020 Chair
Ramrup, Esq. Priya  Jan. 31, 2020  (Second term)
Vallejo, Esq. Maria, Jan. 31, 2020  (Second term)
Lawyer Referral Program Committee
CHAIR TO BE APPOINTED
Cieckiewicz, Esq. Lori
Evangelista, Esq. Paul S.
McCurrie, Esq. Stephen J.
Nicotra, Esq. Frances
Robbins, Esq. Bennett A.
Villanova, Richard
Walrod, Esq. Kathleen A.
LGBTQ+ Committee
DeSalvo, Esq., Daniel – Chair
Lomurro, Stephanie
Velazquez, Jr., Hon. Radames
Whateley, Mary Jo
Zingaro, Christopher
Mock Trial Program Committee
Abraham, Esq. Markis M.
Brunilda, Esq. Brunilda
Hon. Costello, P.J.Cv. Mary K.
Hon. Jablonski, P.J.Ch., Jeffrey R.
McCurrie, Esq. Stephen J. – Chair
McCurrie, Esq. Susan A.
Municipal Court Committee
D’Amico, Esq. Charles M.
Hon. Fazio, J.M.C. Cataldo F. – Chair
Hon. Marley, J.M.C. Margaret M.
Pietruska, Esq. Stanley R.
Zerquera, Esq. Nadya M.
Outreach Support Memorial Committee
Castillas, Esq. Guadalupe – Co-chair
Cavanaugh, Jr., Esq. Robert F.
Hon. Costello, Mary K. – Co-chair
Hon. D’Alessandro, J.S.C. Daniel A.
Hon. Rogers, J.S.C. Marybeth
Hon. Sarkisian (ret.), Barry
Margulies, Esq. Robert E.
Professionalism Committee
Burke, Esq. John M.
Evangelista, Esq. Paul S.
Hon. Carpenter, J.S.C.  Frank T.
Hon. Costello, P.J. Cv. Mary K.
Hon. Fazio, J.M.C. Cataldo F.
Hon. Jablonski, P.J.Ch., Jeffrey R.
Koles, Esq. Jonathan
Hon. Lynes, J. S. C. Martha D.
Margulies, Esq. Robert E.
Maslo, Esq. William J.
Menaker, Esq. Steven L. – Chair
Hon. Rogers, J.S.C. Marybeth
Strasser, Esq. J. Nicholas
Real Estate and Banking Committee
Campbell, Esq. Donald D. – Chair
Curley, Esq. John J.
Rose, Esq. Stephen S.
Rosen, Esq. Irwin M.
Vincitore, Esq. Aurelio
Women in the Law Committee
Cardoso, Esq., Diane – Co-Chair
Ciancimino, Esq., Mary
Hon. Costello, Mary K. – Co-chair
Fitzgerald, Esq., Christine
Ramrup, Esq., Priya
Vallejo, Esq., Maria P.
Workers Compensation Committee
Bustillo, Esq. Raoul  Co-Chair
Florio, Esq. Edward J.
Gargano, Esq. Christopher P.
Grossman, Esq. Randy
Marabondo, Esq. Salvatore – Co-Chair
Riverol, Esq. Rene
Smith, Esq. John J.
Zerquera, Esq. Nadya M.
NJSBA General Council Delegates
Cardoso, Esq., Diane
Hurley, Esq. Leo
Makrogiannis, Esq. Sotiria
McCullough, Esq., Eric D.
Nicotra, Esq., Frances
Noris, Esq., Anna
Vallejo, Esq., Maria P.
Villanova, Esq. Richard